Kas jāzina spēlējot LTAL
01.01.2024ITF Tenisa spēles noteikumi 2016 (LV)
ITF Rules of Tennis 2018 (ENG)
Tenisa noteikumi LTAL rīkotajās sacensībās
LTAL spēlētājiem ir jāievēro ITF Tenisa spēles noteikumi 2016, kuri ir atrodami šajā sadaļā augstāk.
kas jāzina spēlējot LTAL rīkotajās tenisa sacensībās amatieriem
Spēles laukuma sagatavošana:
Tīklam vidus daļā jābūt 0,914 m augstam, savukārt pa malām tam jābūt 1,07 m augstam. Ja esat bez metra mēra, tad metode kā aptuveni aprēķināt tīkla augstumu ir sekojoša - nostādiet standarta izmēra raketi pie tīkla vertikāli, iegaumējiet tās augstāko punktu, pēc tam raketi sagriežiet horizontāli un pieliec tās galvas apakšu pie iegaumētās atzīmes, tīklam vidus daļā nevajadzētu būt augstākam par raketes augšējo malu.
Latvijā ierasts, ka vienspēles tiek aizvadītas uz dubultspēļu laukuma ar dubultspēļu tīklu, kas ir pielāgots vienspēlēm ar tīkla stutēm (1,07m augsti, ~3cm diametrā metāla stabiņi). Stutei ir jāatrodas no vienspēļu laukuma sānu līnijas 0,914 m attālumā virzienā uz tīkla balsta stabu (~15cm x 15cm metāla stabi pie kuriem tiek piestiprināts tīkls). Ja esat bez metra mēra, tad metode, kā diezgan precīzi var to nomērīt ir sekojoša - paņemiet tīkla stuti un liekot to pie zemes nomēriet attālumu no dubultspēļu laukuma sānu līnijas līdz tīkla balsta stabam (15x15cm stabs), tad pārnesiet šo attālumu uz vienspēļu sānu līnijas sākot no tās virznienā uz tīkla balsta stabu, tur kur ir atzīme ievietojiet stuti tīklā perpendikulāri grīdai.
Iesildīšanās un izloze:
Spēlētājiem iesildīšanās procesu vēlams jau uzsākt pirms uznākšanas uz laukuma (skriešana, velotrenažieris, lecamaukla utml.), tas samazinās satraumēšanās risku. Ieteicamais šādas iesildīšanās laiks 10-15min, vai līdz pirmajiem sviedriem.
Turpiniet ar iesildīšanos uz laukuma sitot bumbu no vienas puses uz otru pusi savam oponentam. Ieteicamais iesildīšanās laiks 5-10min, maksimums 15min, t.s. pa mazo laukumu (spēlētāji stāv uz serves līnijas), pa lielo laukumu (spēlētāji stāv uz gala līnijas), pie tīkla un serves.
Pēc iesildīšanās kāds no spēlētājiem uzņemas iniciatīvu veikt izlozi. Izlozi var veikt dažādos veidos, piemēram, griežot raketi, metot monētu, vai kā savādāk.
Ērts un ierasts veids, kā veikt izlozi ir sekojoši - jūs kā izlozes veicējs liekat otram izvēlēties PAREIZI vai NEPAREIZI, tad paņemat savu raketi un iegriežat to ap savu asi kā Vilciņu. Rakete vienā brīdī piezemējas un, tad jāskatās uz raketes ražotāja Logotipu, kas atrodas raketes rokturī. Ja Logotips ir nolasāms/atpazīstams, tad esat uzgriezis PAREIZI, ja nav, tad NEPAREIZI.
Spēlētājam, kurš ir vinnējis izlozi ir sekojošas izvēles iespējas: Spēlētājs var izvēlēties Servēt, Spēlētājs var izvēlēties Uzņemt servi, Spēlētājs var izvēlēties Laukuma pusi, Spēlētājs var likt izvēli izdarīt otram spēlētājam.
Spēle:
Vienošanās par 3. setu:
Pirms pirmās serves izdarīšanas spēlētājiem ir jāvienojas, kā spēlēs 3. setu, ja tas būs nepieciešams. Iespējamie varianti sakārtoti secībā no ilgākās spēles līdz īsākajai: Pilns 3. sets (vidēji 30-60min), 3. sets sākot to ar rezultātu 2:2 (vidēji 15-30min), SuperTaibreiks līdz 10 (vidēji 10-20min), Taibreiks līdz 7 (vidēji 7-15min).
Nestandarta spēles rezultāts un uzvarētāja noteikšana:
Ja spēlei atvēlētais laiks ir beidzies un to nav iespējams pagarināt / pārcelt / turpināt vēlāk, spēles uzvarētāja noteikšanai pieļaujam jebkādus noteikumus, ja par tiem ir vienojušies un akceptējuši abi spēlētāji. Spēles rezultātu, norādot un apstiprinot uzvarētāju, ir jāievada spēlētāja profilā www.ltal.lv. Tenisa noteikumiem neatbilstošs spēles rezultāts (piemēram 6:1 3:1) arī ir pieļaujams LTAL sacensībās (izņemot finālus un spēles par 3. vietu), ja par to ir vienojušies abi spēlētāji un ir norādīts faktiskais spēles uzvarētājs.
Laukuma pušu maiņa un atpūtas pauzes:
Pirmā pušu maiņa tiek veikta bez atpūtas pēc pirmā geima (1:0) un tad ik pēc diviem geimiem (piemēram pie 1:2, vai 3:0, tad pie 3:2 vai 5:0) ievērojot atpūtas pauzi līdz 1min starp tiem.
Tualetes pārtraukumu var izmantot vienu reizi spēlē starp setiem, tam paredzēts samērīgs laiks.
Ja tualetes pārtraukums netiek izmantots, tad ievērot atpūtu starp setiem līdz 2min.
Ja iepriekšējā seta rezultāta kopsumma ir pāra skaitlis (piemēram 6:4 kopā saskaitot ir 10), tad spēlētājiem ir jāatgriežas tajās laukuma pusēs, kurās viņi biji iepriekšējā seta noslēgumā, ja nepāra skaitlis (piemēram 6:3, kas kopā sastāda 9), tad nākamais sets ir jāsāk pretējā laukuma pusē.
Servēšana:
Servētājam pirms servēšanas skaļi jāpaziņo spēles rezultāts geimā (piemēram 15:15), šādā veidā ir vieglāk iegaumēt rezultātu un to nesajaukt spēles laikā.
Serve skaitās izpildīta, ja spēlētājs ir centies uzsist pa bumbiņu.
Ja servējot bumba pirms iekrīt pareizajā serves laukumā skar tīklu - punkts ir jāpārspēlē.
Ir jāievēro spēles nepārtrauktības princips - otrajai servei ir jāseko uzreiz pēc pirmās, izņēmums ir gadījumi, kad pirmajā servē servētā bumba traucē kādam no spēlētājiem, to ir atļauts novākt.
Serves uzņēmējam acīmredzamu pirmās serves kļūdu (autu) nav ieteicams atsist atpakaļ, jo tas ir pretrunā ar spēles nepārtrauktības principu un var kavēt un/vai traucēt servētājam izpildīt otro servi.
Sitieni pa bumbu:
Jebkurš sitiens pa bumbiņu ir izdarāms ar rokā/s esošo raketi. Kustībai ir jābūt vienai un nepārtrauktai, pretējā gadījumā ir kļūda.
Spēles laikā spēlētāji pārmaiņus sit pa bumbu nogādājot to pretinieka laukuma pusē. Gadījumā, ja atsistā bumba spēcīgas griešanās vai spēcīga vēja rezultātā nokrīt otrā (pareizajā) laukuma pusē un tad atkrīt atpakaļ pāri tīklam tavā laukuma pusē un pretinieks tai nav pieskāries ar raketi, tu esi uzvarējis punktu. Ja pretinieks ir pieskrējis un pārliecoties pāri tīklam, bet nepieskaroties tam, uzsitis pa bumbiņu un tā divreiz atsitas pret zemi tavā laikuma pusē, tu esi zaudējis punktu. Ja tu paspēji to atsist pēc pirmā pieskāriena pie zemes, izspēle turpinās.
Spēle pie tīkla:
Spēlētājiem ir aizliegts pieskarties tīklam izspēles laikā. Bumbiņai kontakta brīdī ir jābūt tavā laukuma pusē, bet sitiens var tikt pabeigts arī pāri iedomātajai tīkla paaugstinājuma līnijai, nepieskaroties tīklam.
Atlēciena pārbaude:
Uz Tenisita seguma spēlētājiem ir tiesības pārliecināties par atlēciena pareizību aizejot uz pretinieka laukuma pusi, ja nospiedums nav atrodams un precīzi konstatējams, tad paliek sākotnēji nosauktais auts, jo uz šī seguma punkti netiek pārspēlēti. Uz Hard seguma ir pieļaujama punkta pārspēle, ja spēlētājs, kurš uzņem sitienu nav 100% pārliecināts par to vai bumba bija laukumā vai ārpus tā robežām.
Tiesāšana - par godīgu spēli:
Priecāsimies, ka esam veseli un spējīgi spēlēt mūsu tik iemīļotohobiju tenisu. Tieši tādēļ mēs spēlējam godīgu spēli, izvairamies no konfliktsituācijām un risinam visu draudzīgā, civilizētā ceļā, rādot labu piemēru oponentam.
Spēlētāji katrs tiesā savu laukuma pusi, ievērojot visus ētiskos, rakstītos un nerakstītos džentelmeņu likumus.
Ja spēlētājiem ir grūti izšķirt un vienoties par punkta likteni ir iespēja to pārspēlēt servējot pirmo servi.
Ja gadījumā ir grūti atcerēties spēles rezultātu geimā, tad restaurējiet spēles gaitu geimā. Izņemiet arī visus punktus un salieciet tos, kurus varat atcerēties un par ko varat vienoties ar otru spēlētāju, ka tādi punkti ir bijuši (gan jūsu, gan viņa, piemēram, 30:15 jūs varējāt restaurēt.
Taibreiki:
Seta uzvarētāja noskaidrošanā pie 6:6 pa geimiem tiek spēlēts 13. geims - Taibreiks. Taibreikā nav ierastās tenisa punktu skaitīšanas (15:0), bet vienu punktu saņem izspēles uzvarētājs. Pirmais no pirmā (labajā pusē) kvadrāta servē tas spēlētājs, kurš neservēja 12 geimā. Pēc pirmā punkta izspēlēšanas servētājs mainās un turpina servēt sākot no otrā (kreisās puses) kvadrāta. Pēc divām izspēlēm mainās servētājs un tā tik uz priekšu. Pie kopējā rezultāta 6, piemēram, 3:3 vai 2:4 tiek veikt laukuma pušu maiņa bez īpašas pauzes, drīkst padzerties un izmantot dvieli, bet sēdēšana nav paredzēta. Attiecīgi nākamā pušu maiņa ir jāveic pie kopējā Taibreika rezultāta 12, kas būtu attiecīgi 6:6. Ja šāds rezultāts ir sasniegts tad seta uzvarētāja noskaidrošanai jāspēlē līdz 8, ja gadījumā rezultāts ir 7:7, tad jāspēlē līdz 9 utt.
Ja spēlētāji pirms spēles ir vienojušies, ka spēles uzvarētāja noskaidrošanai pie rezultāta 1:1 pa setiem tiks spēlēts Taibreiks līdz 10 (3. seta vietā), tad attiecas visi iepriekšminētie noteikumi un papildinot - ja rezultāts ir sasniedzis 9:9, tad uzvarētāja noskaidrošanai jāspēlē līdz 11, savukārt ja ir 10:10, tad līdz 12 utt.. Joprojām jāievēro, ka laukumu pušu maiņa ir jāatkārto pie kopējā Taibreika rezultāta - 6, 12, 18, 24, 30 utt. (+6).
formalitātes LTAL RĪKOTAJĀS SACENSĪBĀS
Spēles izspēles termiņi un to kavēšana:
Vīriešiem 7 dienas (līdz trešdienas vakariem plkst.:23:59)
Sievietēm 10 dienas (ierasti no 01.datuma līdz 10.datuma, tad no 11. datuma līdz 20. datumam, tad līdz 30. datumam utt.)
Informācija par spēli un pretinieka kontakti tiek nosūtīta e-pastā, kā arī tiek dublēti spēlētāja profilā www.ltal.lv
Pirmdienās tiek izsūtīts atgādinājuma e-pasts tiem spēlētājiem, kuri vēl nav izspēlējuši savu tuvāko līgas spēli.
Ja kādu nopietnu iemeslu dēļ spēli nav iespējams izspēlēt līdz trešdienas vakaram, to ir atļauts izdarīt 4 dienas laikā, piektdienas rītā tiks noslēgtas visas nepabeigtās spēles un atvēras nākamās līgas spēles.
Nav atļauts kavēt posma pēdējās spēles izspēli.
Ja posma pēdējās spēles rezultāts netiks norādīts mājaslapā, tad tai pēc termiņa iestāšanās būs apzīmējums "spēle nenotika" un reitingā augstāk esošais spēlētājs ieņems augstāku vietu posmā.
Spēles rezultāta ievadīšana:
Spēles rezultātu ievada spēles uzvarētājs, ja spēlētāji nav vienojušies citādāk.
Uzvedības normas:
Spēlētājiem ir jābūt pieklājīgiem un ar cieņu jāizturas pret jebkuru personu sacensību norises vietā un laikā. Saudzīgi jāizturas pret savu un citiem piederošo inventāru, t.s. tenisa kluba aprīkojumu. Lūdzam ziņot par uzvedības normu pārkāpumiem sacensībās, aprakstot situāciju epastā - info@ltal.lv
Jaunumi
10.01.202503.12.2024
04.11.2024
22.10.2024
01.01.2019